GRANIT - BLAT KUCHENNY, BLAT W ŁAZIENCE.
Przestrzeganie wymienionych poniżej ogólnych zasad użytkowania blatów pozwoli Państwu zachować blaty kuchenne w doskonałej kondycji przez długie lata.

- Wywieranie punktowego, mechanicznego nacisku może uszkodzić blat. Bardzo dynamiczny, nagły nacisk na powierzchnię może spowodować pęknięcie blatu szczególnie na narożnikach.
- Garnki i inne przedmioty wykonane z metalu przesuwane po blacie mogą pozostawić trwałe rysy, należy zaniechać tych czynności aby blat na długo pozostał gładki i błyszczący.
- Zaleca się podkładać deskę do krojenia i nie używać ostrych narzędzi kuchennych bezpośrednio na blacie, ponieważ polerowana powierzchnia może zmatowieć.
- Brudzących produktów spożywczych, zwłaszcza: tłuszczy, oleju, herbaty, cytryny, rabarbaru, truskawek, buraków, wina czy kawy nie należy przechowywać bezpośrednio na blacie.
- Nie wskazane jest długotrwałe działanie środka czyszczącego na powierzchnię blatu. Stosowane płyny myjące należy spłukać. Zaleca się stosowanie delikatnych, nie drażniących płynów myjących.
- Produkty o odczynie zasadowym mogą uszkodzić blat. Zabrania się stosowania i pozostawiania na powierzchni blatów oleistych substancji, octu, kwaśnych płynów, ponieważ może to doprowadzić do zmatowienia powierzchni i powstania trwałych plam.
- Nie należy stosować preparatów sztucznie nabłyszczających, środków do usuwania farb i produktów o pH >6.
- Kontakt blatu z rozpuszczalnikami i substancjami chemicznymi np. jodyną, detergentami z amoniakiem, flamastrami, markerami, środkami do mycia szyby kominkowej, środkami do mycia grilla, kwasów, zmywaczy do paznokci, może doprowadzić do odbarwienia lub zmatowienia.
Troszcząc się o w.w czynności blaty pozostaną na długo piękne. Użytkujmy blaty zgodnie z ich przeznaczeniem. Sporadyczne krojenie na powierzchni blatu nie wyrządzi mu szkody, lecz gdy częstotliwość tej czynności będzie duża to na powierzchni blatu pojawią się zmiany.

Granit jest surowcem, w którym naturalnie występują pory, dlatego też absorbuje on płyny. Blaty które oddajemy w ręce Klientów są zaimpregnowane preparatem odpowiednim do kontaktu z żywnością. Proces ten należy powtórzyć raz w roku. Impregnacja powoduje, że proces przyjmowania cieczy przez granit jest zmniejszony, jednak nie zlikwidowany całkowicie.