Elewacja z piaskowca ma niesamowity urok. Piaskowiec jest dostępny w wielu atrakcyjnych i ciepłych kolorach: odcieniach żółci, beżu, różu i delikatnych szarości. Różnice odcieni w ramach jednej barwy dają możliwość uzyskania harmonijnej, a jednocześnie zróżnicowanej powierzchni. Równie atrakcyjne może wyglądać elewacja wykonana z kamienia o bardziej jednolitej barwie. Takie rozwiązanie będzie się szczególnie dobrze prezentowało na budynkach o mniej skomplikowanej i bardziej nowoczesnej strukturze. Oferta płyt elewacyjnych z piaskowca jest bardzo szeroka. Przed podjęciem decyzji czy piaskowiec sprawdzi się na elewacji naszego domu, warto poznać jego wady i zalety.

Zalety elewacji z piaskowca

Piaskowiec występuje w bardzo zróżnicowanej palecie barw, łatwo więc dobrać odcień, który będzie pasował do konkretnego projektu budynku. Co bardzo ważne można go znaleźć w bardzo różnej formie. Piaskowiec jest oferowany w postaci płytek o różnych rozmiarach, z naturalną, zróżnicowaną fakturą, bądź o wygładzonej powierzchni. Są również dostępne wersje z nieregularnymi brzegami, w postaci wydłużonych fragmentów. Taki rodzaj kamienia pozwala na wykonanie bardzo urozmaiconych fasad.

Odpowiednio przygotowana powierzchnia elewacji z piaskowca jest bardzo trwała i dobrze się prezentuje mimo upływu czasu. Piaskowiec jest łatwy w obróbce i można bez trudu z jego użyciem osiągnąć interesujące efekty dekoracyjne. Niewątpliwą zaletą piaskowca jest jego umiarkowana cena.

Wady elewacji z piaskowca

Nie wszystkie rodzaje piaskowca dają się polerować, wybierając ten rodzaj kamienia, możemy być zmuszeni do pozostania przy nieco chropowatej powierzchni. Elewacja z piaskowca jest mniej odporna na warunki zewnętrzne niż elewacja wykonana z twardszych i mniej nasiąkliwych rodzajów skał, jak granit czy bazalt. Powierzchnia fasady wykonanej z piaskowca powinna być dodatkowo zabezpieczona specjalnym impregnatem. Zwiększa to koszt prac, ponieważ niektóre preparaty bywają dość drogie.

W związku z tym, że piaskowiec jest bardziej miękki, łatwiej uszkodzić go mechanicznie, np. przy budowie tarasu czy innych pracach związanych z zakładaniem instalacji zewnętrznych. Wykończenie piaskowcem ścian np. na rogu budynku, obok którego często przejeżdżamy samochodem albo kosiarką do trawy może być ryzykowne, bo łatwiej wówczas o zarysowania.