Elewacja z kamienia naturalnego to bardzo trwały sposób wykończenia fasady i wspaniała ozdoba całego budynku. Jednak, by uzyskany efekt był spektakularny i przetrwał wiele lat prace muszą być wykonane starannie i w odpowiedni sposób. Firmy zajmujące się sprzedażą elewacji kamiennych oferują zwykle kompleksową usługę dostawy i montażu okładzin. Jednak nawet planując korzystanie z usług doświadczonej firmy, warto dowiedzieć się jakie elementy mają znaczenie i jakie są metody prowadzenia prac.

Rodzaje kamiennych płyt elewacyjnych

Elementy stosowane do wykładania elewacji mają bardzo różne rozmiary, a co za tym idzie różną wagę. Sposób ich mocowania jest więc ściśle uzależniony od rozmiarów płyt. Zwykle płyty kamienne wykorzystywane do wykańczania elewacji mają grubość od 3 do 5 cm. Ich wielkość jest jednak mocno zróżnicowana. Duże płyty okładzinowe mogą mieć nawet metr długości, podczas gdy najmniejsze płytki to zwykle około kilkunastu centymetrów. Waga poszczególnych elementów waha się zatem od kilkuset gramów do ponad stu kilogramów. Lżejsze okładziny kamienne mogą być układane podobnie, jak płytki ceramiczne, jednak do mocowania najcięższych płyt są potrzebne specjalne konstrukcje i mocowania.

Montaż lekkich płytek kamiennych

Lekkie okładziny kamienne mogą być mocowane do powierzchni murów przy pomocy zaprawy cementowej. Takie rozwiązanie będzie więc możliwe w budynkach o konstrukcji betonowej lub ze ścianami murowanymi z cegieł. Ściany z cegieł lub betonu są w stanie bezpiecznie przenieść obciążenie związane z dużą masą kamienia. Płytki mogą być przyklejane do ścian bezpośrednio, przed rozpoczęciem prac trzeba się jednak upewnić, że warstwa termoizolacyjna jest odpowiednio mocno zakotwiona w murze.

Montaż ciężkich płyt z kamienia

Ciężkie płyty z kamienia są montowane przy pomocy specjalnej konstrukcji, która utrzymuje je w miejscu, a jednocześnie łączy z murem. W tym celu jest wykonywany wokół ścian specjalny, metalowy stelaż odsunięty od ściany na niewielką odległość. Konstrukcja stelażu jest zakotwiona do ściany, co zapewnia jej stabilność i odpowiednią wytrzymałość. W przypadku płyt o mniejszej masie możliwe jest montowanie bez użycia rusztu, jedynie z wykorzystaniem mocowanych do ściany specjalnych łączników.