Parapety mogą być piękną ozdobą każdego wnętrza, podkreślając jego wystrój i jednocześnie pełniąc funkcje użytkowe. Można je wykorzystać do ustawienia donic z kwiatami, a podczas zimy mogą kumulować ciepło z umieszczonych pod nimi grzejników i dodatkowo podnosić temperaturę w pomieszczeniu. Parapety mogą być wykonane z różnych materiałów, choć zdecydowanie najwięcej uroku mają te, które przywodzą na myśl kamień naturalny. Od pewnego czasu wybierając parapet, można jednak zdecydować się na konglomerat. Które z tych rozwiązań lepiej sprawdzi się we wnętrzu?

Parapety z kamienia naturalnego

Parapety, które są wykonane z różnych gatunków kamienia naturalnego, urzekają swoją urodą. Mają niepowtarzalną strukturę i bardzo atrakcyjny wygląd. Mogą być wykończone na różne sposoby, ściśle dopasowane do gustu klienta. Co ważne są bardzo trwałe, choć ze względu na właściwości poszczególnych rodzajów minerałów mogą wymagać specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo popularnym kamieniem wybieranym na parapety jest granit. To twarda, mało nasiąkliwa i odporna na uszkodzenia skała. Wielkim zainteresowaniem cieszy się także marmur, z uwagi na swój nietuzinkowy wygląd i piękny rysunek powierzchni.

Parapety z konglomeratu

Konglomerat jest produkowany z wykorzystaniem rozdrobnionej, naturalnej skały, która jest łączona za pomocą specjalnego spoiwa, najczęściej sporządzanego na bazie różnych gatunków żywicy. Jedną z głównych zalet parapetów z konglomeratu jest bardzo duży wybór wariantów kolorystycznych. W zależności od naszych upodobań możemy również wybrać rodzaj struktury materiału – bardziej równomierną i uporządkowaną lub zbliżoną wyglądem do kamienia naturalnego. Dzięki swoim właściwościom konglomerat będzie bardziej odporny na działanie różnych substancji chemicznych, choć jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę jest niższa, niż w przypadku parapetów z kamienia naturalnego. Parapety z konglomeratu są w pełni odporne na działanie słońca, w tym na promieniowanie UV i nie tracą z czasem swej barwy. Dla wielu osób może być ważne także to, że są tańsze niż parapety kamienne.

Kamień naturalny czy konglomerat?

Wybór między konglomeratem a kamieniem naturalnym może być trudny. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Ci, którzy mogą zdecydować się na większy wydatek, a jednocześnie cenią urok i niepowtarzalność kamienia, mogą baczniej przyjrzeć się ofercie parapetów kamiennych. Osoby, które na pierwszym miejscu stawiają estetyczny wygląd i dobre właściwości użytkowe, a także są zainteresowane utrzymaniem kosztów na niższym poziomie, nie popełnią błędu, sprawdzając w pierwszej kolejności propozycje producentów parapetów z konglomeratu.