Parapety to bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Wybór odpowiedniego materiału, z którego będą wykonane może dodatkowo podkreślać charakter wystroju pomieszczenia i całego budynku, a jednocześnie wpisywać się w sposób, w jaki korzystamy z przestrzeni. Pierwszą kwestią, którą powinniśmy rozważyć, zastanawiając się nad rodzajem parapetu kamiennego, jest to, w jaki sposób mamy zamiar udekorować okna w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli decydujemy się jedynie na rolety, plisy czy podobne rozwiązanie to parapet będzie dobrze widoczny i tym ważniejsza jest kwestia jego wyglądu. Podobnie rzecz przedstawia się wówczas gdy mamy zamiar założyć krótkie firanki i zasłony. Gdy jednak nasze okna będą ozdobione tradycyjnie długimi zasłonami i firankami, wówczas parapet będzie mniej widoczny, a jego wpływ na odbiór wnętrza mniejszy.

Parapety z kamienia naturalnego

Najczęściej parapety są wykonywane z granitu i marmuru, dość popularny jest również trawertyn oraz piaskowiec. Wszystkie rodzaje skał różnią się nieco swoimi właściwościami. Tym, co je łączy jest wysoka wytrzymałość na uszkodzenia oraz duża trwałość. Różnice wiążą się  przede wszystkim z różną odpornością na wilgoć i ewentualne zanieczyszczenia. Jeśli parapet będzie wykorzystywany do hodowli roślin czy jako miejsce do ustawiania różnych przedmiotów warto wziąć pod uwagę cechy użytkowe wybranego rodzaju kamienia – podatność na zarysowania i nasiąkliwość. Jeśli parapet będzie intensywniej użytkowany trzeba również liczyć się z jego częstszą pielęgnacją i czyszczeniem.

Zalety parapetów z granitu, marmuru, trawertynu i piaskowca

Parapety z granitu są najbardziej odporne na działanie wszystkich czynników zewnętrznych. Granit to skała twarda, nienasiąkliwa, dostępna w wielu atrakcyjnych wybarwieniach. Parapet z granitu ma szansę sprawdzić się w każdym pomieszczeniu. Marmur to przede wszystkim piękna struktura powierzchni – niepowtarzalne żyłki, jasne, pastelowe odcienie beżu, bieli i jasnego brązu. Jest jednak narażony na zabrudzenie i działanie kwasów, dlatego warto go impregnować i czyścić odpowiednimi preparatami. Trawertyn ma piękną strukturę powierzchni z wieloma porami i otworami, które nadają mu unikalnego charakteru. Ponieważ jest rodzajem wapienia, podobnie jak marmur również musi być pokryty powłoką ochronną, a pory powleczone przezroczystym preparatem na bazie żywicy. Piaskowiec jest nieco mniej wytrzymały niż inne rodzaje skał. Dobrze sprawdzi się miejscach nie wykorzystywanych zbyt intensywnie. Jego powierzchnia może być gładka, choć nie wszystkie jego rodzaje dają się wypolerować tak jak granit lub marmur.