Kamień naturalny jest używany jako element dekoracyjny w niezliczonej ilości zastosowań. Świetnie sprawdza się jako materiał na elewacje budynków, do wykładania podłóg i ścian we wnętrzach. Jest również wykorzystywany na schody, blaty kuchenne i łazienkowe oraz na parapety. Jednak to nie wszystkie miejsca, gdzie można go zastosować. Od lat bardzo modne są różnego rodzaju kamienne dekoracje ogrodowe. Warto sprawdzić jak można za pomocą kamienia naturalnego upiększyć i ozdobić własny ogród. Do tego rodzaju zastosowań nadają się właściwie wszystkie rodzaje kamienia od granitu przez wapienie i łupki.

Kamień dekoracyjny w ogrodzie

Kamień to materiał, który bardzo dobrze wpisze się w otoczenie każdego budynku, niezależnie od jego architektury i przeznaczenia. Znakomicie komponuje się ze wszystkimi roślinami, elementami z naturalnego drewna oraz stawami, oczkami wodnymi czy strumykami. Spójrzmy, gdzie można wykorzystać jego naturalny urok:

  • ogrodowe murki, ogrodzenia, klomby – kamień dobrze nadaje się do budowy ogrodzeń lub ich obłożenia. Bardzo ładnie prezentują się również kamienne obramowania klombów. Kamień naturalny to bardzo dobry budulec dla wszystkich obiektów małej architektury – altan ogrodowych, grilli lub budynków do przechowywania akcesoriów ogrodniczych.
  • tarasy, podjazdy i ścieżki – drobniejsze kamyki w postaci żwiru czy grysu to bardzo dobry materiał do wysypania ogrodowych ścieżek lub podjazdu przed domem. Płytki kamienne, cięte kamienie lub naturalna kostka sprawdzą się jako wytrzymała nawierzchnia podjazdu, dodając domowi elegancji i stylu. Kamień jest też znakomitym materiałem na wyłożenie przydomowego tarasu – niezależnie od tego czy zdecydujemy się na naturalną, nieregularną powierzchnię czy na gładkie wykończenie.
  • skalniaki – ogródki skalne to jedna z bardziej atrakcyjnych ozdób ogrodowych. Nieregularne i ostre krawędzie lub łagodne kształty otoczaków – niezależnie od tego jakiego dokonamy wyboru, możemy być pewni spektakularnego efektu.
  • kamienie ozdobne – większe kamienie i głazy są pięknym uzupełnieniem dobrze zaprojektowanego ogrodu. Pojedyncze głazy wraz z dobrze dobraną roślinnością to ciesząca oko, naturalna kompozycją, która pasuje do ogrodu w każdym stylu. Duże kamienie bardzo dobrze nadają się do obkładania brzegów oczek wodnych, mogą również być urozmaiceniem ogrodowych strumyków lub