Kamień naturalny jest bardzo trwały, a użyty we wnętrzach lub na elewacjach budynków może bardzo atrakcyjnie wyglądać przez wiele lat. Żeby było to możliwe, powinien być jednak co jakiś czas odpowiednio pielęgnowany. Przyjrzyjmy się, jakie są zagrożenia dla kamienia wykorzystywanego w różnych zastosowaniach.

Kamień naturalny na zewnątrz

Kamień naturalny na zewnątrz jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, zanieczyszczonego powietrza oraz może być atakowany przez mchy i porosty. Kamienne elementy na zewnątrz budynku to zwykle elewacja lub jej fragmenty, ogrodzenia i budynki użytkowe, a także powierzchnia tarasów, obiektów małej architektury ogrodowej oraz ścieżki i chodniki. Do największych zagrożeń należą zabrudzenia, które wnikają w strukturę kamienia wraz z wodą deszczową czy roztapiającym się śniegiem. Różne gatunki kamienia są w różnym stopniu narażone na zabrudzenie ze względu na swoją odmienną nasiąkliwość. Elementy zrobione z mało nasiąkliwych minerałów, takich jak granit czy bazalt w znacznie mniejszym stopniu są narażone na zabrudzenia. Te bardziej miękkie – takie jak np. różne rodzaje wapieni mogą ulec zanieczyszczeniu znacznie szybciej. Najlepszą metodą ograniczania zabrudzeń kamienia naturalnego wykorzystywanego na zewnątrz jest stosowanie specjalnych impregnatów. Pokrywając nimi kamień, uszczelniamy pory i w dużym stopniu eliminujemy możliwość zabrudzenia.

Kamień naturalny we wnętrzach

Kamień naturalny może się znajdować w każdym pomieszczeniu. Tradycyjnie z kamienia wykonuje się parapety, obramowania kominków czy blaty kuchenne. Coraz częściej pojawiają się również kamienne posadzki, okładziny schodów oraz blaty łazienkowe. Wiele z tych elementów jest narażonych na zabrudzenia, a powierzchnia niektórych z nich może zostać trwale zniszczona.

Najbardziej zagrożone są zwykle parapety oraz blaty kuchenne i łazienkowe. Bardzo często są one wykonywane z ładnego i popularnego marmuru, który ma jednak tę wadę, że może być łatwo zanieczyszczony substancjami zawierającymi kwasy. Są one wszechobecne w kuchniach – chodzi tu nie tylko o sok z cytryny czy ocet, ale o wszystkie produkty o wysokim pH. W przypadku łazienek groźne mogą być różne środki kosmetyczne i rzeczy tak prozaiczne jak pasta do zębów lub pianka do golenia. Parapety mogą być zanieczyszczone wodą ze zbyt obficie podlanych roślin czy składnikami ziemi ogrodowej oraz dodawanych do roślin nawozów.

Najlepszą metodą ochrony kamienia naturalnego wewnątrz jest jego regularne mycie wodą z delikatnymi detergentami lub specjalnymi preparatami do czyszczenia danego rodzaju kamienia. Bardzo praktyczne jest też zabezpieczanie powierzchni woskami i impregnatami.