Materiały naturalne używane do budowy i wykańczania domów, takie jak kamień czy drewno, cieszą się coraz większą popularnością. Mają wiele zalet użytkowych i nadają budynkom niepowtarzalnego i bardzo atrakcyjnego wyglądu. Wiele osób decyduje się na wykonanie elewacji budynku z kamienia naturalnego. Trudno się temu dziwić, ponieważ oferta paneli i płytek z kamienia jest niezwykle bogata. Warto przyjrzeć się korzyściom płynącym z takiego zastosowania naturalnych okładzin kamiennych.

Zalety elewacji z kamienia naturalnego

Jedną z największych zalet użycia kamienia do wykończenia fasady budynku jest bardzo duża trwałość takiego rozwiązania. Kamień naturalny jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę, a także wpływ wiatru i deszczu. Poszczególne rodzaje skał różnią się nieco swoją odpornością, jednak dzięki zastosowaniu odpowiedniego zabezpieczenia w postaci specjalnych powłok i impregnatów do wykorzystania na elewacji budynku nadaje się właściwie każda skała.

Drugim w kolejności czynnikiem decydującym o coraz powszechniejszym użyciu kamienia elewacyjnego jest ogromna ilość dostępnych gatunków i rodzajów okładzin. Można spotkać zarówno regularne płyty kamienne o rozmiarach zbliżonych do płytek ceramicznych, jak i przypominające kształtem naturalne, nieregularne kawałki skał. Występują również różne rodzaje powierzchni płytek i płyt kamiennych – gładkie i wypolerowane, z nieregularną strukturą, chropowate i nierówne, a także w pełni naturalne. O zawrót głowy może też przyprawić liczba oferowanych gatunków. Dostępne są twarde granity, jasne i efektowne piaskowce, a także różnego rodzaju wapienie – od marmuru po trawertyn. Wielką popularnością cieszą się także łupki.

Łatwa pielęgnacja elewacji z kamienia naturalnego

Elewacja z kamienia naturalnego wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która jednak nie jest skomplikowana. Ważne jest utrzymanie powierzchni w czystości oraz regularne zabezpieczanie powierzchni przed przenikaniem wilgoci i brudu. Ilość i zakres niezbędnych zabiegów różni się w zależności od rodzaju kamienia, który został użyty. Elewacje z najtwardszych i najodporniejszych gatunków, takich jak granit, bazalt czy łupki są mało nasiąkliwe i nie potrzebują zbyt wielu prac. Zazwyczaj wystarczy zwykłe mycie wodą lub parą pod ciśnieniem. Bardziej miękkie rodzaje kamienia, takie jak np. wapień czy piaskowiec poza czyszczeniem z użyciem specjalnych środków chemicznych mogą wymagać również co jakiś czas odnawiania powłok zabezpieczających.