Blat kuchenny to bardzo ważny element wystroju. Nadaje charakteru całemu wnętrzu, szczególnie w przypadku kuchni otwartych na salon lub inne pomieszczenia. Jeszcze większy wpływ na wygląd wnętrza mają blaty wysp kuchennych, które ze względu na swoje centralne usytuowanie są jeszcze bardziej widoczne. Użycie kamienia naturalnego jako materiału do wykonania blatu kuchennego dodatkowo zwiększa walory estetyczne i bardzo podnosi wartość użytkową.

Zalety kamienia naturalnego

Kamień naturalny ma dużo zalet. Z jednej strony zapewnia bardzo wysoką trwałość, z drugiej daje niesamowity i niepowtarzalny wygląd. Dzięki wielkiej różnorodności struktury obrobionego kamienia właściwie każdy wykonany z niego element zyskuje bardzo indywidualny charakter. Dzięki nowoczesnym metodom obróbki blaty z kamienia naturalnego mogą mieć najróżniejsze kształty i rodzaje wykończenia. Blaty na wymiar można łatwo dopasować do każdego typu mebli kuchennych i rozmiarów dowolnej kuchni. Dla wielu osób argumentem przemawiającym za wyborem kamienia będzie też jego niezwykła elegancja i urok, któremu trudno się oprzeć. Niewątpliwą zaletą kamienia naturalnego jest to, że bardzo dobrze komponuje się z wnętrzami urządzonymi w każdym stylu – od kuchni tradycyjnych, rustykalnych, po nowoczesne – minimalistyczne, utrzymane w oszczędnej kolorystyce i skomponowane z prostych form geometrycznych.

Dlaczego warto wybrać blat z granitu?

Granit to skała, która charakteryzuje się dużą twardością i wytrzymałością. Blat wykonany z granitu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Zniesie uderzenia, upadające przedmioty czy kontakt z rzeczami, które łatwo zarysowałyby inną powierzchnię. Poza tym granit znosi bez uszczerbku wysokie temperatury i działanie różnych, często używanych w kuchni substancji zawierających kwasy, np. sok z cytryny czy ocet.

Dużą zaletą granitu jest bardzo duża ilość kolorów i rodzajów struktury. W zależności od tego, skąd pochodzi kamień, można wybierać pomiędzy jasnymi i żywymi barwami lub bardziej tradycyjnymi, stonowanymi. Kolory płyt granitowych, wśród których można wybierać to różne odcienie żółci, brązów i delikatnych różów, a także czernie i szarości lub odmiany zieleni.